O levanduli

 

Lavande and lavandin

LAVANDE ČI LAVANDIN?

Oba dva druhy mají množství rozdílných charakteristik . Zatímco se lavande používala už v dobách antiky, využití lavandin se datuje spíše až v minulém století. Proto Vám alespoň ve stručnosti popíšeme malý přehled o těchto rostlinách.

LA LAVANDE

Lavandula Angustifolia - lavande vraie, la maillette, la Matherone, l’Aspic. 

Levandule se pěstuje mezi výškou 300m-1200m a každá rostlina se liší od své sousední. Je to rostlina osázená buďto semeny nebo řízky. Rostlinu poznáme podle jejího květinového klasu,který je mnohem menším něž je klas lavandin a má méně namodralou barvou. Její vůně se liší podle odrůdy. LAVANDE FINE se velmi často používá v parfumeriích neboť je méně dominantní a výrazná než LAVANDIN. Olej z LAVANDE naložený v kafru se používá jako ředidlo uměleckých barev. Komponenty levadule jsou vhodné pro aromaterapii. Už v době antiky jim bylo přiřazováno mnoho ctností.

Tassi Odile - farma L´essentiel de lavande

LE LAVANDIN

Lavandula Angustifolia X Latifolia Grosso, Sumian, Abrial ou Super. 

LE LAVANDIN je přirozený a obzvláště silný hybrid, je to zkříženina LAVANDE FINE a LAVANDE ASPIC.

LAVANDIN byla nalezena teprve nedávno, behěm zkoumání půdy v roce 1925. Pěstuje se mezi výškou 200m – 1000m a je velmi lehce rozpoznatelná podle jejich identických klasů, které v plném květu dávají iluzi nejasné a vágní modro fialové velmi stejnoměrné barvy. Jsou rozmnožovány velmi jedinečně pomocí odnoží. Lodyha LAVANDINE je velmi dlouhá a její klas je tlustý a špičatý a její barva je více nafialovělá. Její vůne výraznějsí než vůne LAVANDE. Její použítí je především v kosmetickém průmyslu a v průmyslových odvětvých, ve kterých je její využití především pro její desinfekční, tišící a antiseptické účinky (jak doma tak na aromaterapiích).

Desinfekční, tišící a antiseptické účinky jsou hlavními vlastnostmi LAVANDIN.

Éterický olej z levandule hojí vosí, včelí, komáří štípnutí a uklidňuje bolest a svědění. Při odpařování dodává vzduchu pocit svěžesti a je také používán jako repelent proti roztočům a komárům. Pokud ho ráno nastříkáme na polštář, jeho vůně zůstává během celého dne i s uklidňujícími účinky. Během zimního období doporučujeme vstříknout olej do uzavřeného prostoru našeho bytu, kde zajišťuje desinfekci a svěžest vzduchu.LAVANDE a LAVANDIN

přirozeně obsahují linalool, limonen, geraniol a kumarin, který může pro některé působit alergickou reakci.

  1. Před použitím zkuste kápnout na kůži v předloktí.
  2. Je doporučeno nepoužívat levandulový olej pro děti mladší 6 let a těhotné ženy.
  3. Neaplikjte olej do očí do sliznice a na spáleniny.
  4. Nepoužívejte samotný olej na masáže,vždy ho zředěný s kosmetickým neutrálním promazávadlem.
  5. Při opakovaném používání může vysušovat kůži.
  6. Chraňte před dosashem dětí, při požití vyhledejte lékaře.
Zpět do obchodu